Jak postupovat po koupi elektrického skútru nebo motocyklu a jak je to s registrací?
Pokud jste si pořídili nový elektrický skútr nebo motorku, tak před první jízdou je potřeba obejít pár úřadů, aby vaše nové jednostopé vozítko dostalo všechny ze zákona povinné doklady. Je potřeba provést několik úkonů, abyste mohli s ním legálně jezdit po silnici. V tomto článku se dozvíte, co všechno je potřeba udělat.
UPOZORNĚNÍ: Vemte prosím na vědomí, že následující text se týká strojů, na které je třeba vlastnit řidičský průkaz, a které je třeba zaregistrovat na registru silničních vozidel. Netýká se tedy modelů E-Babeta, E-Fichtl a E-moped.
- Získání velkého technického průkazu
- Zřízení povinného ručení
- Registrace nového vozidla na registru silničních vozidel
- Instalace SPZ a kontrola povinné výbavy
1. Vyměna prohlášení o shodě neboli C.O.C. listu za velký technický průkaz
C.O.C. list je doklad, který výrobce elektroskútru vydá při jeho koupi. Tento doklad obsahuje základní informace o skútru, jako je typ, výrobce, výkon a dojezd. Na základě tohoto dokumentu vám registr silničních vozidel vystaví velký technický průkaz, který je „rodným listem“ vašeho elektroskútru. Registr silničních vozidel najdete v rámci dopravního odboru na obecních úřadech s rozšířenou působností.
Velký technický průkaz je oficiální dokument, který potvrzuje, že elektroskútr je schválen pro provoz na silnici.
Pro vydání velkého technického průkazu budete potřebovat:
- prohlášení o shodě neboli C.O.C. list,
- doklad totožnosti (u fyzické osoby občanský průkaz, u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku),
- originál dokladu o koupi elektroskútru (fakturu nebo kupní smlouvu),
- souhlas vlastníka elektroskútru, pokud je odlišný od provozovatele.
Samotný velký technický průkaz vám ale pro provoz na silnicích nestačí. Svůj nový stroj můžete začít provozovat až po zařízení povinného ručení a registraci na příslušném úřadu.
2. Zřízení povinného ručení
Povinné ručení je zákonem stanovená povinnost pro všechny motorová vozidla. Povinné ručení kryje škody, které způsobíte při případné dopravní nehodě. Pojištění elektroskútru nebo elektromotocyklu můžete sjednat u kterékoli pojišťovny.
Skvělou zprávou je, že pojišťovny počítají částku pojistného z výkonu, který u elektroskútru není nijak závratný. Ceny se proto pohybují kolem 200–500 Kč ročně. Některé pojišťovny dokonce fandí ekologii natolik, že v rámci promo akcí nabízejí povinné ručení pro elektroskútry úplně zdarma.
Pro zřízení povinného ručení budete potřebovat:
- velký technický průkaz, který jste získali dle předchozího bodu,
- doklad totožnosti (u fyzické osoby občanský průkaz, u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku)
Na základě zřízení povinného ručení vám bude vydána zelená karta, která se stává jediným zákonným dokladem, prokazujícím, že je vozidlo zákonně pojištěno. Nad rámec zákonného pojištění můžete (ale nemusíte) stroj pojistit i na škody, které na něm způsobíte vy sami, tedy uzavřít havarijní pojištění.
3. Registrace nového vozidla na registru silničních vozidel
Registrace nového vozidla se provádí na registru silničních vozidel, stejně jako vydání velkého technického průkazu. Pokud nebudete mít žádné zvláštní požadavky, měli byste ji zvládnout na počkání.
K přihlášení nového elektroskútru budete potřebovat následující dokumenty:
- vyplněnou žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel,
- originál velkého technického průkazu elektroskútru,
- originál dokladu o koupi elektroskútru (fakturu nebo kupní smlouvu),
- souhlas vlastníka elektroskútru, pokud je odlišný od provozovatele,
- zelenou kartu, vydanou pojišťovnou na základě zřízení povinného ručení,
- doklad totožnosti (u fyzické osoby občanský průkaz, u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku),
Můžete si zvolit mezi standardní registrační značkou (klasická SPZ) nebo tzv. registrační značkou elektrického vozidla (začíná písmeny EL). Podrobnosti k registračním značkám upravuje vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. Klasickou SPZ dostanete ihned, na elektrickou se pár dnů čeká.
Rozhodně je lepší nechat si SPZ pro elektrická vozidla. Tato RZ totiž oproti standardní SPZ může nabídnout další výhody. Jednak to je osvobození uživatelů elektrických vozidel od placení silniční daně, dále pak od placení dálničních poplatků až po zvýhodněné parkování v rámci zón v Praze a jiných městech.
Poté je třeba zaplatit správní poplatek (300–500 Kč podle výkonu), převzít si malý techničák neboli osvědčení o registraci vozidla a novou registrační značku (SPZ). Nezapomeňte SPZ nahlásit na pojišťovně, kde máte sjednané povinné ručení. Údaje z SPZ vám doplní do zelené karty.
4. Instalace SPZ a kontrola povinné výbavy.
Po instalaci SPZ na určené místo se nezapomeňte vybavit povinnou výbavou danou zákonem (viz. Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích) a kategorií vozidla, kterou najdete ve velkém technickém průkazu.
Povinná výbava pro motocykly přesahující rychlost dvoukolového mopedu, tzn. s maximální rychlostí nad 45 km/h (kategorie vozidla LC):
- speciální motolékárnička.
Pokud jste majiteli mopedu, doporučujeme motolékárničku také přibalit, i když není ze zákona povinná. Nikdy nevíte, co se může stát.
Zákon dále také určuje, že za jízdy na motocyklu nebo na mopedu musí mít jak řidič, tak spolujezdec na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu a chránit si zrak, například brýlemi nebo štítem. Doporučujeme do ochranné přilby investovat v každém případě. Nezapomeňte, že na rozdíl od auta, které je vybaveno airbagy a pevnou konstrukcí, je vaše přilba to jediné, co vám při srážce může zachránit život.